İran’dan Sonra Hindistan Da Kripto Paraları Yasaklayabilir

0

Hindistan hükümetine bağlı bir çalışma kolu, ülke çapında kripto para birimleri ticaretinin yasaklanmasını talep eden bir teklif sundu.

Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilgisi olmayan elektronik para birimleri olan kripto paralar, günümüzde dünya genelinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Ancak bazı ülkeler, bu sanal para birimlerine karşı daha dikkatli davranıyor.

Kripto Para Kullanacaklara Ceza

Hindistan Ekonomik İşler Bakanı Subhash Chandra Garg’ın öncülüğünde sunulan teklifte, “kripto para birimleri madenciliği, üretimi, satışı, transferi yapan veya piyasaya kripto para birimi süren” kişilere 10 yıl hapis cezası verilmesi yer alıyor.

İran da Yasaklamıştı

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e konuşan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi’nin kararıyla Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasaklandığını belirtmişti.

KISA BİR SÜRE SONRA BİTCOİN 10 BİN DOLARIN ALTINA DÜŞTÜ

Bunun üzerine İran hükümeti, Bitcoin madenciliğinin ülke genelinde elektrik masraflarını artırmasının ardından kripto para madenciliğini, hükümetin yasal çerçevesi kapsamında denetlenen bir endüstri olarak tanıyacağını duyurdu.

CryptoSlate’de yer alan habere göre İran Parlamentosu Ekonomik Komisonu Başkanı Elyas Hazrati, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İran’da kripto para birimleri endüstrisinin vergi ve gümrük gelirlerinden yararlanabilmesi için söz konusu endüstrinin İran’da resmi bir endüstri olarak tanınması gerektiğini düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz