Dikkat! VLC Oynatıcıda Güvenilmeyen Videoların Oynatılması Bilgisayarınızı Hackleyebilir!

0

Bilgisayarınızda VLC media player kullanıyorsanız ve son zamanlarda güncellemediyseniz, kaynağını bilmediğiniz bir video dosyasını oynatırken dikkatli olmalısınız. Zararlı içerikli bir videoyu oynatmanız, siber saldırganların sisteminiz üzerinde uzaktan tam kontrol sahibi olmasına neden olabilir. Bunun nedeni VLC medya oynatıcı programının 3.0.7’den önceki sürümlerinin rastgele kod yürütme saldırılarına neden olabilecek birçok orta ve düşük önemde güvenlik açığının yanı sıra, iki yüksek riskli güvenlik açığı içermesidir.

3 milyardan fazla indirmeyle VLC, Windows, macOS, Linux, Android ve iOS mobil platformları da dahil olmak üzere tüm büyük platformlarda dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta olan oldukça popüler bir açık kaynaklı medya oynatıcı programıdır.

CVE-2019-5439 olarak tanımlanan ve başka bir araştırmacı tarafından keşfedilen ikinci yüksek riskli kusur, “ReadFrame” işlevinde bulunan ve hatalı biçimlendirilmiş bir AVI video dosyası kullanılarak tetiklenebilen bir okuma-tampon taşması sorunudur.

Kullanıcıların medya oynatıcı yazılımlarını VLC 3.0.7 veya sonraki sürümlerine güncellemeleri şiddetle tavsiye edilir ve güvenilmeyen üçüncü taraflardan gelen video dosyalarını açmaktan veya oynatmaktan kaçınmaları gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz