Bilgisayar Nasıl Toplanır Ve Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

0

Günümüzde, eski zamanlara kıyasladığımızda belirli teknoloji marketlerinin sattığı hazır bilgisayarlardansa kendi topladığımız bilgisayarlara ilgi büyük bir oranda arttı. Bunun en önemli 2 sebebi var. İlk olarak fiyatlar ülkemizdeki dolar kuru sebebiyle fiyatı artan parçalar hazır bilgisayarlarda çok fazla artışa neden oldu tabi ki parça fiyatı arttığı için kendi topladığımız bilgisayarında fiyatı arttı ama her halükarda bu şekilde daha ekonomik oluyor. Bir diğer sebep ise oyunlar, teknoloji marketlerinin hazırladığı bu sistemlerde fiyatları yüksek olmasına rağmen nedense istediğimiz performansı alamıyoruz bu yüzden kendi sistemlerimizi kendimiz topluyoruz bu sayede hem daha ekonomik hem de daha performanslı bir sistem elde ediyoruz.

Neye Dikkat Edilmeli

Dikkat edilmesi gereken ilk önemli konu dar boğazdır. Çeşitli parçalarda dar boğaz sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Örneğin Gtx 1080 ti’ınız var ve bu işlemciyi 3. nesil eski bir işlemciyle beslemeye çalışıyorsunuz işte işlemciniz ekran kartının gücüne yetişemez ise bu size dar boğaz oluşturur. Bu sadece ekran kartı işlemci arasında olmaz ram konusunda da yaşayabilirsiniz sisteminiz 2400 Mhz desteklerken siz 1600 Mhz ram kullanırsanız ortalama 10-12 fps kadar düşüş yaşarsınız.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise power supply. Ekran kartı , Ram, İşlemci , HDD, Fanlar derken bir çok parça power ile çalışır ve siz sisteminize yetecek bir power yerine düşük kalan bir power alırsanız bu size problem çıkartır. Tüm parçaların istediği güç değerinden en az 50 watt daha yüksek bir power almanızı öneririm.

Sistem Toplama

1.Önceliğiniz her zaman ekran kartı olmalı asıl bütçemizi ona ayıracağız. Ekran kartınızı seçtikten sonra onu besleyebilecek bir işlemci seçmelisiniz. Peki bunu nasıl anlayacaksınız bunu anlamanızın birkaç yolu var belirli siteler bunlarla ilgili değerleri veriyor işlemci ve ekran kartı modelinizi yazınca yüzde kaç beslediğini göstermekte. Bir diğer yöntem ise daha önce aynı işlemci ve ekran kartını almış ve test etmiş insanların tecrübesinden faydalanmak. Youtube’da bir çok insan bu tür videolar yayınlamakta bunlar yoldaşınız olsun.
Ekran kartını ve işlemcinizi seçtikten sonra anakartınızı seçin. İşlemci soketine uygun bir anakart seçtikten sonra önemli bir nokta da ram’lar. Ram’lar büyük önem taşıyor sistemde bütçeniz yettiğince yüksek frekanslı ramlar almayı ihmal etmeyin.
Daha sonra depolama kalıyor ve bu konuda HDD yanına mutlaka bir SSD alın 120gb bile olsa en azından sisteminizi kuracak bi SSD bulundurun.

Tavsiyeler

Bu da düşük olsun bir şey olmaz diyerek ihmal etmeyin 2 hafta daha bekleyip ihtiyacınız olanı alın sonradan pişman olmayın.
Daha sonra kesinlikle SSD bulundurmaya çalışın hatta mümkünse m2 olsun.
Bütçeniz yeterli ise sıvı soğutma hayat kurtarıyor 🙂
Koyabildiğiniz kadar fan koyun kasanıza içerideki ısıyı çıkarabildiğiniz kadar dışarıya çıkarın.
Sürekli fan ve termal macun temizliğini yapın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz