Huawei İşletim Sistemi ”HongMeng”

0

Son zamanlarda adını çok fazla duyduğumuz Huawei piyasayı ele almaya başlayınca piyasanın asıl sahibi Amerika’dan büyük bir tepki gördü. Son 1 yılda satış rakamları oldukça fazla olan Huawei, en büyük darbeyi Google’dan gördü. Bir telefonun olmazsa olmazı olan işletim sistemi tehlikedeydi ve bu bütün kullanıcıları da endişeye soktu. Bunun üzerine Huawei kendi işletim sistemini duyurdu.

Bir süre önce yapılan açıklamaya göre 9 Ağustos tarihinde ”Huawei geliştiriciler konferansı” kapsamında tanıtımı yapılıcak. Telefonların yanında tablet ,bilgisayar ,araba ,giyilebilir teknolojiye’de yer veren HongMeng OS bu konularda çok iddialı.

Huawei’nin açıklamalarına göre HongMeng OS ,Android işletim sistemine göre yüzde 60 daha performanslı çalışacak ve Mac OS X bile bu sistem karşısında geride kalacak.

Bütün dünya tarafında büyük bir merakla beklenen HongMeng, Türkiye dahil bir çok ülkede patent başvurusu yaptı. Her hangi bir aksilik olmadığı takdirde 2020’de bu işletim sistemini görmemiz mümkün

HongMeng sadece telefon için değil bilgisayar içinde piyasaya sürüleceği için bu sadece Android ve Mac Os’u değil Microsoft’u da ilgilendiriyor. Eğer Huawei bu girişiminde gerçek anlamda alt yapı sağlayabilir ve başarılı olursa büyük bir teknoloji savaşı başlar ve buda biz kullanıcıları olumlu yönde etkiler. Ticari savaş demek fiyatların düşmesi demektir.

Ayrıca HongMeng olarak patenti alınan isim daha sonradan değişebileceği de söylenenler arasında. Ark Os olarak da adlandırılan bu işletim sisteminin tam adı şuanlık belli değil.

Son olarak Huawei CEO’su Zhengfei, ”Sistemin 5 milisaniyeden daha az gecikme süresi var. Bu , Nesnelerin internetine mükemmel bir şekilde uyarlanacak ve aynı zamanda otonom sürüşe’de uyarlanabilecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz