Hakim Kuralları WannaCry ‘Killer’ için Hapis Süresi Yok

0

MalwareTech olarak daha iyi bilinen Marcus Hutchins, Kronos bankacılığı kötü amaçlı yazılımını geliştirmek ve satmak için “hizmet süresi” ve bir yıl boyunca denetimli serbest bırakılma cezasına çarptırıldı.

Evet, Hutchins hapishaneye gitmeyecek, ABD Bölge Hakimi JP Stadtmueller bugün Milwaukee İlçe Mahkemesinde, “İşin defterinin diğer tarafında çok fazla pozitif” olarak nitelendirildiğini açıkladı.

Hutchins bugünkü cümleye cevaben şöyle dedi : “Hizmet süresine mahkum edildi! Hakimin anlayışı ve esnekliği, gönderdiğiniz harika karakter mektubu ve son iki yıl boyunca hem maddi hem de duygusal olarak bana yardım eden herkes için müteşekkiriz.”

25 yaşındaki Marcus Hutchins, siber güvenlik çevrelerinde ünlülüğü kazanarak “kazara” yardım etmek için 2017 yılında WannaCry Ransomware salgınını durdurmaya yardımcı olan ve 150’den fazla ülkede hasara yol açan ve tüm endüstrilerde şirketleri düşüren aynı İngiliz kötü niyetli analistidir .

Geçen yıl, revize edilmiş bir iddianame  , Wisconsin’deki Hutchins’i ve henüz tanımlanamayan başka bir komplocuyu, sadece Kronos’u değil, ayrıca UPAS Kit adında başka bir kötü amaçlı yazılımı da sattıkları için suçluyor.

UPAS Kit, kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere kişisel bilgileri, bir form alıcısı ve web enjeksiyonu kullanan virüslü bilgisayarlardan yetkisiz bir şekilde kesip alan, toplayan ve dağıtan bir Spybot virüsüdür. 2012 yılında geri 1000 $ üzerinde değişen fiyatlar için ilan edildi.

Hutchins

Başlangıçta Ağustos 2017’de Milwaukee’deki bir duruşmada suçsuz olduğunu iddia etti ve yargılanmayı beklerken 30.000 dolar kefaletle serbest bırakıldı .

Bununla birlikte, bu yılın nisan ayında Hutchins, toplamda en fazla 10 yıl hapis cezası, 250.000 dolar para cezası ve bir yıla kadar denetimli serbest bırakma cezası taşıyan iki kötü amaçlı yazılım oluşturma ve dağıtma suçundan söz verdi.

O zaman, Hutchins şöyle dedi : “Büyüdüğümden beri, birkaç yıl önce yapıcı amaçlar için kötüye kullandığım becerileri kullanıyorum. İnsanları kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı korumak için zamanımı ayırmaya devam edeceğim.”

Şimdi, bugün mahkemede, Hutchins kötü amaçlı yazılım oluşturmadaki rolünü kabul etmiş olsa da, savcı Kronos’un gerçekte ne kadar zarar verdiğini gösteremedi.

Ayrıca, WannaCry’yi durdurmadaki rolünü ve insanları güvende tutmasına katkıda bulunduğunu belirten yargıç, Hutchins’e daha düşük bir ceza verdi.

Hakim, hapishanelerin Los Angeles’ta tutuklandığını ve bir yıl boyunca denetimli serbest bırakılma altında eve gidebildiğini belirttiğinden, cezaya hapis cezası dahil değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz