BlockChain Nedir ?

0

Blockchain yani blok zincir mimarisi kriptografide verilerin güvenli ve şifreli bloklar halinde bulunduğu ve bir bloğun kendinden öncekine özet fonksiyonunu taşıdığı bir mimaridir.
Blokzincir ağı kötü niyetli yazılımlara ve ağın işlemini sürdürebilmesi adına uzlaşma protokollerini kullanır.
Uzlaşma protokolleri uzlaşma protokolü mutabakat sağlar ve bu mutabakatta şeffaflık, veri bütünlüğü ve tahrif edilememezlik koşulları bulunuyor.


Geleceğin kaçınılmaz dijital kripto para birimleri de bu mimarinin en güzel örnekleridir.
Blokzincir teknolojisi sayesinde kullanıcılar hile yapamadan ,yüksek enerji kullanım kaynaklı hızlı transferle güvenli bir şekilde bu teknoloji para birimlerini kullanabiliyor.

  • Kripto paraların geneli bir merkez veya banka tarafınfan üretilmez. Ripple merkezi olan ve çinde üretilen bir kripto parabirimidir ve ülkemizde Akbank ilk ve tek Ripple kullanan bankadır.
  • Kripto paralar dijital dünya ve ağlar üzerinden yaşamlarını sürdürürler.
  • Kripto paraları kullanmanın en güzel yanlarından biri hızlı ve güvenli transfredir.

Örneğin dünyanın diğer ucuna para transferi yaparken paranın dönüşüm süresi bankalardan aktarım süresi gibi süreler ve bu sürelere ek maliyetlerle can sıkıcı aşamalardan geçiyor. Kripto paralar tüm dünyada ortak birimdir, block zincirin önbellekte tuttuğu coinler sayesinde kripto paralarda transfer hiçbir zarar olmaksızın saniyeler içerisinde gerçekleşmekte.


Son olarak geleceğin kaçınılmazı olan dijital para sistemini heryerde kullanılabilir. Güvenli bir sistem olarak kabul etmenin, önyargıları ortadan kaldırmak için adımlarımızı atmanın ülkemizi, ekonomimizi gelişmesini sağlamak için önemli bir adım olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla Nurbahar Özal…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz