Android Telefonunuz Sadece Bu Videoyu Oynatarak Hacklenebilir

0

Android cihaz mı kullanıyorsunuz?

Dikkat! Akıllı telefonunuzda bir video oynatırken, İnternet’ten herhangi bir yerden indirilen veya e-postayla alınan daha dikkatli olmalısınız.

Bunun nedeni, özel hazırlanmış zararsız görünümlü bir video dosyasının Android akıllı telefonunuzu tehlikeye atabileceği – Android işletim sistemi çalıştıran sürüm 7.0 ve 9.0 (Nougat, Oreo veya Pie) arasında 1 milyardan fazla cihazı etkileyen kritik bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı sayesinde.

Söz konusu kritik RCE güvenlik açığı (CVE-2019-2107), istismar edilirse uzaktaki bir saldırganın hedeflenen bir cihazda rasgele kod yürütmesine izin verebilecek Android medya çerçevesinde bulunmaktadır.

Cihazın tam kontrolünü kazanmak için, saldırganın yapması gereken tek şey, kullanıcıyı Android’in yerel video oynatıcı uygulamasıyla özel hazırlanmış bir video dosyasını oynatması için kandırmak.

Google , bu güvenlik açığını gidermek için bu ayın başlarında bir düzeltme eki yayınlamasına rağmen , görünüşe göre milyonlarca Android cihazı, ilgili cihaz üreticileri tarafından teslim edilmesi gereken en son Android güvenlik güncelleştirmesini bekliyor.

Google bu güvenlik açığını Temmuz Android Güvenlik Bülteni’nde “Bu bölümdeki [medya çerçevesi] en ciddi güvenlik açığı, ayrıcalıklı bir işlem bağlamında rastgele kod yürütmek için özel hazırlanmış bir dosya kullanan bir uzaktan saldırganın etkinleştirilmesine izin verebilir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz