Beyaz şapkalı hacker(Etik Hacker) nasıl olunur?

0

Beyaz Şapkalı Hacker (Certified WhiteHat Hacker), bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli güvenlik uzmanıdır. CWH (Certified WhiteHat Hacker), hacking becerilerini, savunma amaçlı kullanarak görev yaptığı veya danışmanlığını yaptığı kurum / kuruluşların saldırıya uğramasını engellemeye veya saldırıları en az zararla bertaraf etmesini sağlamaya çalışır

Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Bunun için; ağ bilgisi, programlama, veri tabanı bilgisi ve işletim sistemi bilgisi (Linux Windows) gibi temel bilgiler gerekli. Yani bilgisayarı baştan sona yutmalısınız. Temel IT bilgileri öğrendikten sonra hack için işletim sistemlerinin ve web sayfalarının zaaflarını öğrenmeye başlamalısınız.

Günümüzde hack için en çok kullanılan programlama dili Python. Bunun yanında C ve C++ bilgisi gayet önemli. Ancak ağ bilgileri için ise CCNA içeriklerini bilmeniz size çok büyük artı katacaktır. Eğer beyaz şapkalı bir hacker olmak istiyorsanız, Linux işletim sistemini iyi öğrenmeli, özellikle de Kali Linux işletim sisteminde uzmanlaşmalısınız. Ayrıca CEH 9, OSCP ve CISSP gibi sertifika programlarına katılmalısınız.

Ülkemizde belli merkezlerde verilen bu kurslar oldukça yüksek ücretli. Ayrıca iyi bir beyaz şapkalı hacker olmak için şifre kırma yetisi olan kriptografi ve insan zaaflarını tespit etme yetisi olan sosyal mühendislik gibi bilgilerinizin iyi olması gerekmektedir. Günümüzde istihdam oranı gittikçe artan beyaz şapkalı hackerlara gelecekte daha da fazla ihtiyaç duyulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz