Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

0

Sanal platformda veri güvenliğini sağlayacak tüm önlemleri almış olmanız, siber saldırılardan korunmanız için yeterli olmayabilir. Bununla beraber ağ güvenliğini de sağladığınızdan emin olmalı, yani güvenli bir internet ağı kullanmalısınız. Ağ güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz basit işlemleri sizlere hemen aktarıyoruz.

E-Posta Güvenliği

Öncelikle gün içerisinde sıklıkla kullandığınız e-mail adresinizin güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Bunun için de ikinci bir e-mail adresini ekleyerek telefon numaranız ile giriş yapabileceğiniz ve şifre değiştirebileceğiniz şekilde ayarlarınızı değiştirin. Telefon numarası SMS doğrulaması yapabilmeniz için gerekli olabiliyor. Ayarlarınızı bu şekilde değiştirdiğinizde e-posta hesabınız çalındığında da anında haberiniz olur.

Web Güvenliğini Sağlamak

Siber saldırılarda hedef sunucular olabiliyor. Bu da genellikle web siteler üzerinden gerçekleştiriliyor. Sunucu güvenliğini sağlamak için günlük script kontrollerinizi yapın. Sunucu açıklarını da tespit ederek gidermeniz gerekiyor. Aynı zamanda güvenliğe dair uygulamaların güncellemelerini de ihmal etmeden yapmanız son derece mühim.

Antivirüs

İstisnasız tüm bilgisayarlarda antivirüs programı kurulu olmalıdır. Bilgisayara bulaşabilecek virüsler kişisel verilerinizin çalınmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bilgisayarınızda yazılımsal bazı sorunların meydana gelmesi de bu virüslerden kaynaklanabilir. Bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırmanız ve virüs veri tabanını güncellemeniz alabileceğiniz önlemler arasında yer alıyor.

Saldırı Tespit Sistemleri

Ağ güvenliği dendiğinde artık akla saldırı tespit sistemleri de geliyor. Siber saldırılar nedeniyle önemi artık daha da artan IDS yani saldırı tespit sistemleri internet ve güvenlik dendiğinde en önemli husus haline geldi. IDS sunucu tabanlı ve ağ tabanlı olmak üzere iki farklı şekilde kullanılıyor. Ağ güvenliğini sağlamak adına güvenilir olduğuna dair şüphe ettiğiniz web sitelerden alışveriş yapmamanız da önemli bir unsurdur. Bilgisayarınızın güvenlik noktasında beklentileri karşılayan bir program ile koruma altına almalısınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz