Viral FaceApp Kullanıcılarının Facebook Arkadaş Listesine Erişim İstiyor.

0

FaceApp – yakın zamanda yaş filtresi için viral hale gelen, ancak tartışmalı gizlilik politikası için manşetlere çarpan AI destekli fotoğraf geçiş uygulaması – Facebook arkadaşlarınızın listesini sebepsiz yere toplarken bulundu.

Rus yapımı FaceApp, 2017 ilkbaharından bu yana ortadaydı, ancak milyonlarca insan yaşça daha büyük veya daha küçükken nasıl görüneceklerini görmek için uygulamayı indirirken milyonlarca insan uygulamayı indirdiğinde fırtınayla sosyal medyayı ele geçirdi. .

Bu uygulama aynı zamanda kullanıcıların Facebook hesaplarından fotoğraf indirmelerini ve düzenlemelerini sağlayan bir özellik içerir; yalnızca bir kullanıcı FaceApp’ın ‘Facebook ile Giriş Yap’ seçeneğini kullanarak sosyal medya hesabına erişmesini sağladığında çalışır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, temel profil bilgilerinize ve fotoğraflarınıza erişmeyi talep etmenin yanı sıra, FaceApp, “arkadaşlarının listesini de FaceApp ile kullanan ve paylaşan” Facebook arkadaşlarınızın listesini de getirir.

Bu uygulamanın neden amaçlanan işlevini yerine getirmesi gerekmediği için izin istediğini kendinize sordunuz mu?

FaceApp Gereksiz yere Facebook Arkadaşlar Listenize erişiyor

Hintli güvenlik araştırmacısı Athul Jayaram kısa süre önce temas kurdu Hacker News, kullanıcıların Facebook arkadaş listesiyle ilgili olarak FaceApp’ın kendi işlevini veya özelliklerini herhangi bir şekilde kullanmak için kullanmadığı verileri toplama konusunda büyük bir kırmızı bayrak topladı.

“Bir uygulama çalışması için gereksiz izinler istediğinde, indirmeden önce iki kez düşünmelisin.”
Ayrıca, FaceApp’ın bir yerde “kullanıcı deneyimini geliştirmek için” bu verileri kullanıp kullanmadığını bulmaya çalıştık, ancak bu belirli verilerin toplanmasını haklı çıkaran bir tane bulamadık.

FaceApp CEO’su Yaroslav Goncharov , temasa geçildikten sonra, Hacker News’e FaceApp’ın “Social Stylist” adında bir özelliği olduğunu ve kullanıcıların Facebook arkadaşlarını en iyi stilleri için oy vermeye davet etmelerini sağlamak için tasarlandığını söyledi.

Görünüşe göre, özellik artık durduruldu, ancak Facebook ile giriş yapmayı seçtiğinizde uygulama arkadaş listenizi hala topluyor.

“Artık bu verilere sahip değiliz ve yakında bu izni istememeyi planlıyoruz. Bazı sosyal özelliklere sahiptik (Sosyal Stilist: arkadaşlarınızı en iyi stil için oy kullanmaya, beslenmeye vb. İçin davet edebilirsiniz). özellikler bu izne ihtiyaç duyuyor “dedi.”FaceApp’ın çalışması için bir Facebook oturumu gerektirmediğini lütfen unutmayın, bu nedenle yalnızca birkaç kullanıcı oturum açtı.”
Uygulamanın son zamanlarda dünya çapında viral hale geldiği ve 81 ülkede bulunan App Store’u sadece 6 günde ezdiği ve ABD’deki en iyi ücretsiz uygulamalar tablosunda sadece 5 günde 1.370’den 1 numaraya yükseldiği gerçeğiyle ilgili bir sorun.

Hacker News ayrıca Facebook ile temasa geçerek bu FaceApp uygulaması hakkında bilgi verdi ve konuyla ilgili yorum yapmalarını istedi.

FaceApp’ın İlgisiz Kişisel Verilere Erişmesini Nasıl Engeller

Hiç şüphe yok ki, ” Facebook ile giriş” hizmeti giriş yapmayı ve çeşitli üçüncü taraf çevrimiçi hizmetler, uygulamalar ve oyunlar için hesap oluşturmayı kolaylaştırır, ancak çoğu zaman geliştiriciler gereksiz yere birçok veriye erişmeyi ister.

FaceApp, cihazınızdaki depolama alanından fotoğraf seçmeyi seçtiğinizde Facebook hesabınızı fotoğraf düzenleme uygulamasına bile bağlamadan tamamen iyi çalışır, ancak uygulamayı Facebook fotoğraflarını indirmek için kullanmak istiyorsanız, Arkadaş Listenizi göstermeden de yapabilirsiniz. .

Bu habersizler için, Facebook, kullanıcıların, geliştiricileri tarafından önceden tanımlanmış istenen izinler listesinden bir uygulamaya hangi izinleri vermelerini istediklerini düzenlemelerini ve açıkça seçmelerini sağlayan bir seçeneğe zaten sahiptir.

Facebook hesabınızı FaceApp’a veya başka bir üçüncü taraf hizmetine bağlarken, Facebook, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamaların erişmesini istemedikleri KAPALI izinlerini değiştirmelerini sağlayan bir düzenleme düğmeli bir sayfa görüntüler.

Bununla birlikte, FaceApp’a Arkadaş listenize veya başka bir gereksiz izne erişme izni vermişseniz, ” Uygulamalar ve Web Sitesi ” bölümündeki Facebook hesap ayarlarınızda da düzenleyebilirsiniz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz