Facebook’a veri ihlaline büyük ceza!

0

Facebook, 20 Yıl Boyunca 5 Milyar Dolar Para Cezası ve Yeni Gizlilik Programı Kurmayı Kabul Ediyor

Bugün Federal Ticaret Komisyonu (FTC), resmi olarak Facebook’un, Cambridge Analytica skandalını çevreleyen gizlilik ihlalleri üzerine rekor kıran 5 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini doğruladı. Milyarlarca dolarlık cezanın yanı sıra, şirket ayrıca, veri gizliliği uygulamalarını ve politikalarını güçlendirmek için tasarlanan yeni bir kurumsal çerçeveyi uygulamaya koyan 20 yıllık bir anlaşmayı da kabul etti. Anlaşma, Facebook’un, aşağıda açıklandığı gibi, şirketin kullanıcılarının gizliliği ve kendileri hakkında topladığı bilgiler konusunda verdiği kararlardan sorumlu tutulması için bazı önemli yapısal değişiklikler yapmasını gerektiriyor.

“Düzen, Facebook’un gizlilik konusundaki yaklaşımını kurumsal yönetim kurulu seviyesinden yeniden yapılandırmasını gerektiriyor. Facebook yöneticilerinin gizlilik konusunda aldıkları kararlardan sorumlu olmalarını ve bu kararların anlamlı gözetim altında olmalarını sağlamak için güçlü yeni mekanizmalar oluşturuyor” dedi. FTC  basın açıklamasında söyledi.


FTC’ye göre, Facebook, sosyal medya kullanıcılarının kişisel verilerini paylaşmak için açık bir onay almasını gerektiren 2012 FTC düzenini ihlal ederek kullanıcılarının gizlilik tercihlerini baltalamak için aldatıcı açıklamalar ve ayarlar kullandı.

Yeni önerilen örgütsel çerçeve aynı zamanda sadece Facebook’un büyük sosyal medya ağını değil, WhatsApp ve Instagram da dahil olmak üzere şirketin sahip olduğu hizmetleri de kapsayacaktır.

Mark’ın Açıklaması

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada , “Tarihi bir para cezası ödemeyi kabul ettik. D
Daha da önemlisi, ürünleri nasıl inşa ettiğimiz ve bu şirketi yönettiğimiz konusunda bazı önemli yapısal değişiklikler yapacağız.” Dedi.

“Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Sarbanes-Oxley mevzuatı uyarınca finansal kontrollerimize gizlilik kontrollerimizi daha fazla getiriyoruz. Benim de dahil olmak üzere yöneticilerimizin, yürüttüğümüz tüm çalışmaların gizlilik taahhütlerimizi yerine getirdiğini onaylamaları gerekecek. ”

“Onları desteklememin nedeni, yaptığımız hata sayısını azaltacaklarına ve herkes için daha güçlü gizlilik korumaları sağlamamıza yardımcı olacaklarına inanmam” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz