6,5 milyon İsrailli seçmenin verileri sızdırıldı.

0

6 milyondan fazla seçmenin isimleri, kimlik numaraları ve adresleri seçmen uygulaması aracılığıyla sızdırıldı.

Haaretz tarafından elde edilen bilgilere ve Cybercyber podcast’inden Noam Rotem ve Ido Kenan’a göre, uygulamadaki bir güvenlik açığı herkesin tüm seçmen kütüğünü kolayca indirebilmesine neden oldu. Benzer büyüklükte bilinen en büyük sızıntı 2006 yılında, bir İçişleri Bakanlığı çalışanının nüfus kayıt defterini çalması ve yasa dışı yollardan dağıtmasıyla meydana gelmişti.

İsrail siyasi partileri seçimlerden önce seçmenlerin kişisel bilgilerini alıyor ve mahremiyetlerini korumayı, kayıt defterini çoğaltmamayı, üçüncü bir tarafa vermemeyi ve seçim bittiğinde tüm bilgileri kalıcı olarak silmeyi taahhüt ediyorlar.

Seçmen kaydı Likud partisi tarafından seçim gününü yönetmek için kullanılan Seçim uygulamasına yüklendi. Uygulamayı geliştiren firma Feed-b, güvenlik açığının “hemen kontrol altına alınan bir defalık bir olay” olduğunu ve o zamandan beri güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

The Open University sosyoloji, siyaset bilimi ve iletişim bölümünde kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Anat Ben David ve bilgi sistemlerinin analizinde uzman Nir Yasur, sistemi incelediler ve herkesin uygulamayı indirebileceğini, kullanabileceğini ve kolayca bir kullanıcı tanımlayabildiğini keşfettiler. Keşiflerinin ardından avukatlar Shahar Ben-Meir ve Yitzhak Aviram Merkez Seçim Komitesi‘ne başvurunun kullanımına karşı geçici bir sınırlama emri çıkarmaları için dilekçe verdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz