Google Play Store’da keşfedilen çalışanlara, çocuklara vb. casusluk yapan uyulamalar bulundu.

0

Güvenlik araştırmacısı, “Bu uygulamalar etik dışı ve insanların gizliliği için sorunlu Google Play Store’da kullanıcıların çalışanları, sevgililerini veya çocukları takip etmelerini sağlayan bir dizi uygulama keşfedildi .

Araştırmacıları siber güvenlik firması Avast insanlar, bir kurbanın konumunu izlemek kişilerine toplamak ve onların çağrı geçmişini ve mesajları görüntülemek için izin yedi uygulamalar ortaya çıkardı.

‘Çalışan Work Spy’ ve ‘Spy Kids Tracker’ gibi isimleri olan uygulamaların hepsi, meraklıların casusluk yapmak istedikleri cihaza erişmelerini gerektirir. Uygulamayı Google Play Store’dan indirdikten sonra, uygulama yükleyen kişiden casus verilerinin gönderildiği bir e-posta adresini girmesini ister. İşçi personeli ezici bir şekilde oy kullanıyor partinin Panorama antisemitizm belgeseline verdiği cevabı kınadı.

Avast güvenlik araştırmacısı, “Bu uygulamalar, insanların mahremiyetiiçin son derece etik dışı ve sorunlu ve Google Play Store’da olmamalı, suçlu davranışları teşvik ediyorlar ve işverenler, takipçiler veya taciz edici ortaklar tarafından mağdurlarını gözetlemek için kötüye kullanılabiliyorlar.” Dedi. Uygulamaları keşfeden Nikolaos Chrysaidos.

“Bu uygulamalardan bazıları ebeveyn denetimi uygulamaları olarak sunuluyor, ancak açıklamaları farklı bir resim çizerek kullanıcılara uygulamanın ‘hilelere göz kulak olmalarına izin vermesini’ sağlıyor. Bu uygulamaları stalkerware olarak sınıflandırıyoruz ve aplklab.io kullanarak bu tür uygulamalar hızla ve kaldırılmasını sağlamak için Google ile işbirliği yapıyorlar. “

Araştırmacılar, tüm uygulamaları Google’a bildirdi ancak hep birlikte 130.000’den fazla kez indirilmiş ve yüklenmişti.

Google ne yaptı bu konuda?

Google, bildirildikten sonra uygulamaların yedi tanesini Play Store’dan aldı ve sonuncusunu 17 Temmuz Çarşamba günü kaldı.

Daha önce indirilmiş olan tüm uygulamalar hedef cihazda kalır ve çalışmaya devam eder.

Listelenen uygulamalardan bazıları, doğrudan uygulama geliştiricilerin web sitelerine yükleniyor.

Basit bir Google aramasıyla bulunabilecek şekilde Android akıllı telefonlara ve tabletlere de indirilebilir.

Snoops kurbanlarının yerini bulmalarını sağlayan bir casus uygulamasının ekran görüntüsü (Avast / screenshot)

Uygulamaların birçoğu, işletmelerin “zamandan tasarruf ve paradan tasarruf etmelerine” yardımcı olacağını iddia eden ‘SMS Tracker’ adlı bir uygulama ile çalışan verimliliğini artırmaya yardımcı olarak kendilerini pazarlamaktadır.

Tanımı şöyle açıklıyor: “Çalışanlarınıza, çalışma zamanlarını akıllıca kullanmalarını, elçilere harcanan zamanı azaltmalarını ve zamanında çalışmaya ulaşmalarını öğretecek.”

‘Spy Tracker’ adlı bir başka uygulama, “çocuklarınızı casusluk etmenin” en iyi uygulaması olduğunu iddia ediyor. Kullanıcılarına “çocuğunuzun hayatı, ilgi alanları, arkadaşları ve planları hakkında daha fazla bilgi edinme” fırsatı sunar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz