Fidye Yazılımı Bu Sefer ABD ve Avustralya Hastanelerini Hedef Aldı

0

Fidye yazılımı saldırıları, dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry’dan saldırısından beri azalmak bir yana artış göstermiş durumda. En son büyük saldırı ise Ekim ayının başında ABD ve Avustralya’da çok sayıda hastaneyi felç etti.

Saldırılar, ABD’de sağlık hizmetleri sunan Alabama merkezli üç kuruluşu (DCH Regional Medical Center, Northport Medical Center ve Fayette Medical Center) etkiledi. Bu üç tesisi işleten ‘DCH Health System‘ kuruluşu, ‘Ryuk‘ olarak bilinen fidye yazılımının erken saatlerde üç kuruma birden saldırdığı açıklamasını yaptı.

Avustralya’daki hastaneler de etkilendi

Aynı tarihlerde Avustralya’da Victoria Eyalet Hükümeti, ülkedeki bazı hastane ve sağlık kurumlarının fidye yazılımı saldırılarına uğradığını duyurdu. Etkilenen sağlık kuruluşları arasında Gippsland Health Alliance ve South West Alliance of Rural Health’e bağlı kuruluşlar yer alıyor. Bildirilenlere göre, bölgedeki en az yedi büyük hastane bu durumdan etkilendi.

Siber güvenlik kuruluşu ESET tarafından ‘Win64/ Filecoder.T‘ nin bir çeşidi olarak algılanan Ryuk, daha önceki saldırılarda yoğun şekilde kullanılması ile biliniyor.

ESET’in raporuna göre durumdan etkilenen hastaneler, hastalarının güvenliğini sağlamak için acil durum prosedürlerini hayata geçirdiler. ABD’deki DCH, hastanelerin “ihtiyacı olanlara hâlâ kritik tıbbi hizmetleri sunabildiği” konusunda güvence verdi. Sağlık ihtiyaçları acil olmayan hastaların ise yakınlardaki başka hastanelere yönlendirildi.

Saldırganların talepleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmemiş fakat DCH kurumu bilgisayar sistemlerini normale çevirme konusunda federal yetkililer ve BT güvenlik uzmanlarıyla yakın bir çalışma başlattığı öğrenildi.

Fidye yazılımları her geçen yıl artmakta

Geçtiğimiz aylarda da ABD’deki bazı belediyeler ve kamu kuruluşlarının da fidye yazılımı saldırılarından payını almıştı. Baltimore şehri yönetimin, sistemlerine erişimi tekrar sağlayabilmek için 18.2 milyon dolar gibi büyük bir rakam harcadığı biliniyor. Texas’ta yirmi üç ve Florida’da iki kasabanın sistemleri de, kısa bir süre önce fidye yazılımı saldırıları nedeniyle kilitlenmişti.

Fidye yazılımı WannaCry, 2017 yılında İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi’ni felç etmiş ve bu durum 92 milyon sterline mal olmuştu. Ancak söz konusu saldırı, sistemin bu gibi saldırılara karşı hazırlıklı olmasını sağlayacak bir altyapı üzerinde çalışılması için yetkilileri harekete geçirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz