Teknoloji Firması Google’ın Kurucuları CEO’luğu Bırakıyor

0

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinin CEO başkanlığı görevinden ayrılacaklarını açıkladı.

Açıklamada Google Üst Yöneticisi Sundar Pichai’nin bundan böyle ikilinin yerine Alphabet Üst Yöneticisi olarak da görev yapacağı, Yönetim Kurulu Başkanlığına ise atama yapılmayacağı ifade edildi.

Brin ve Page’in Alphabet yönetim kurulunda yer almaya devam edecekleri kaydedildi.

Yönetim değişikliği, şirketin kişisel verilerin korunmasıyla ilgili ihmallerinin ve piyasadaki tekel benzeri konumunun ABD ve Avrupa’da düzenleyici kurumlar tarafından sorgulanmaya başlandığı döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Page ve Brin ayrılma kararıyla ilgili yaptıkları açıklamada, şirketin kurulmasından bu yana geçen 21 yılda evrildiğini ve olgunlaştığını vurgulayarak, “Bugün, 2019’da eğer şirket bir insan olsaydı, 21 yaşında genç bir yetişkin olacak ve yuvadan ayrılma zamanı gelmiş olacaktı.” ifadesini kullandı.

google kurucuları ceoluğu bırakıyor ile ilgili görsel sonucu

“Artık Zamanı Gelmişti”

46 yaşında olan yöneticiler “artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti, ikimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok.”

şirket yönetimini Pichai’ye bırakan ikili yönetim şeklini ondan daha iyi yapacak kimsenin olmadığını dile getirdiler.

Sundar Pichai

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai Stanford, Pennsylvania Üniversitesi’nde okumak üzere ABD’ye gitmiş, ardından 2004’te Google’a katılmıştı.

Page ve Brin, Google arama motorunu ilk kez 1996’da ABD’de Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında doktora yaparken araştırma projesi olarak tasarlamaya başlamıştı. Ardından 1998 yılında ABD’nin California eyaletinde bir garajda Google’ı kurmuşlardı.4 Eylül 1998’de özel bir şirket olarak kurulan Google, 19 Ağustos 2004’te halka arz edilmişti. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in piyasa değeri 893 milyar dolar civarında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz