Google Stadia

1

Geçtiğimiz Mart ayında tanıtılan Google’ın oyun platformu stadia yapılan ilk açılmaya göre Dünya genelinde ilk etap’ta 14 ülkede hizmete girecek.

2019’un Kasım ayında hizmete girmesi planlanan Google’ın bulut sistem oyun platformu Kuzey Amerika ve Avrupa’da erişime sunulacaktır.

Bu ülkeler; Belçika,İtalya,Finlandiya,Hollanda,Norveç,Kanada,İspanya,Danimarka,Fransa, İsveç,İngiltere,Almanya,İrlanda ve tabi ki Amerika. Maalesef ilk etapta Türkiye’de erişime sunulmayacak.

Google stadia bir bulut oyun platformudur.

Peki bu ne demek, bilgisayarınız ne olursa olsun internet hızınız yeterliyse istediğiniz her oyunu oynayabileceksiniz . Tabi bunu duymak bütün oyuncuları sevindirdi düşünsenize hiçbir oyunun sistem gereksinimlerine bakmadan istediğiniz oyunu indirmeden oynayacaksınız. Bu sistem sizi ekran kartı , işlemci ve bir sürü oem parçalarından kurtarıyor sizi ama tabi ki bu iş o kadar basit değil. Tamam sistem parçalarından kurtulduk orta seviye bir bilgisayarla bu işi halledebilecek siniz ama ya internet olayı ne olacak.

Google Stadia’nın Bizden İstedikleri

İlk ve en önemlisi olarak değinebileceğimiz nokta internet hızı.

İnternet hızınızın minimum 10Mbps download 1Mbps upload düzeyinde olması şart. Tabi bu hızla 720p/60 fps alabiliyorsunuz bu bazı oyuncular için yeterli ama günümüz teknolojisinde biraz basit kalıyor sanki. 4k/60 fps gibi kaliteli bir yayın için minimum 35Mbps dowload hızınızın olması gerekmekte. Keşke bunlar olduğu zaman her şey bitmiş olsa ama maalesef bitmedi bunun birde ücret kısmı.

Stadia Pro (Aylık $9.99)

Çözünürlük: 4K’ya kadar
Kare hızı: 60 FPS
Ses: 5.1 surround ses
Oyunları istediğiniz zaman satın alma: Var
Düzenli olarak yayınlanan ek ücretsiz oyunlar: Var, Destiny 2: The Collection ile başlayacak.
Belirli oyun satın alımlarında Stadia Pro-özel indirimi: Var

Stadia Base (Ücretsiz) – 2020’de çıkacak.

Çözünürlük: 1080p’ye kadar
Kare hızı: 60 FPS
Ses: Stereo
Oyunları istediğiniz zaman satın alma: Var
Düzenli olarak yayınlanan ek ücretsiz oyunlar: Yok
Belirli oyun satın alımlarında Stadia Pro-özel indirimi: Yok

Bu sadece Stadia’ya üyelik ücreti çoğu oyunun ayriyetten bir ücreti olucak yani bu sistem bizi sadece her yıl bilgisayar parçası almaktan kurtarıyor ülkemiz dolar kuruna bakarsak bu bizim için çok büyük bir olay.

Google Stadia’nın Eksi Yanı

Şimdi her şey çok güzel sistem parasından kurtulduk oyunları indirmekten kurtulduk ama şöyle bir gerçek var ki ping.

Hepimizin tek sorunu olan ”Lag” yani paket kaybı. Sonuçta bizim sistemlerimiz direk sunucuya tek kabloyla bağlı değil ve bu yüzden internet sağlayıcısından bize gelen hizmet farklı bir sürü kablonun eklenmesiyle ulaşıyor ve bu da paket kaybına yani ”Lag” oluşturuyor. Hikaye tabanlı oyunlarda etkili olsa bile ilk etapta online platform oyunlarda etkili olması mümkün değil bu konuda Google’ın çok fazla çalışması gerekecek.

İlk Etapta Hangi Oyunlar Erişime Açılacak?

Capcom,EA,Saga,2K Games,Ubisoft ve daha bir çok oyun yapımcısının oyunları bulunacak.

Bunlar neler; Assassin’s Creed Odysses – Tom Clancy’s Ghost Recon  – The Crew 2 – Final Fantasy XV Tomb Raider Definitive Edition –  Destiny 2 gibi benzeri bir çok oyun bulunacak ve bu oyunlar artarak fazlasıyla artacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz