İki Florida Şehri Bu Ayda Ransomware Hacker’lara 1.1 Milyon Dolar Ödedi.

0

Florida, son iki hafta içinde, biri Riviera Beach’e ve diğeri Lake City’ye karşı olmak üzere iki ayrı fidye yazılım saldırısından şifreli dosyaları kurtarmak için siber suçlulara 1.1 milyon dolardan fazla bitcoin ödedi .

Kuzey Florida’daki bir şehir olan Lake City, pazartesi günü bilgisayar sistemlerini iki hafta boyunca devam eden bir fidye saldırısının ardından telefon ve e-posta sistemlerinin kilidini açmak için bilgisayar korsanlarına 42 Bitcoin (şu anki değerde 573.300 Dolara eşdeğer) ödemeyi kabul etti.

Fidye yazılımı saldırısı, “Üçlü Tehdit” olarak adlandırılan, üç farklı saldırı yöntemini hedef ağ sistemlerine birleştirdiğinden, 10 Haziran’da Belediye salonunda bir çalışanın kötü amaçlı bir e-postayı açmasından sonra virüs bulaşmış.

BT personeli, siber saldırının başlamasından sadece 10 dakika sonra bilgisayar bağlantısını kesti, ancak çok geçti. Saldırı, şehir işçilerinin e-posta hesaplarını ve sunucularını kilitledi.

Polis ve itfaiye departmanları farklı bir sunucuda faaliyet gösterdiğinden, saldırıdan etkilenmeyenler sadece onlardı. Diğer Lake City ağları şu anda devre dışı olsa da, Kamu Güvenliği hizmetleri bu saldırıdan etkilenmemektedir.

Bilinmeyen bilgisayar korsanları, kentin sigortacısı ile temasa geçti ve şu anda 573.300 dolar olan 42 bitcoin ile fidye ödemesi için pazarlık yaptı. Lake City yetkilileri, önemli dosyalarına tekrar erişebilmek için fidye ödemesini geçtiğimiz Pazartesi gününe anlaştı.

Fidye ödemesi çoğunlukla sigorta ile karşılanır, ancak 10.000 dolar vergi mükellefleri tarafından yapılır.

“Sistemlerimiz kapatıldı, ancak hassas verilerin tehlikeye atıldığını gösteren hiçbir kanıt yok. Kredi kartı verileri gibi tüm müşteri hizmetleri ödeme verileri, üçüncü taraf satıcılar tarafından saha dışında saklandı ve saldırganlar tarafından erişilemez ” dedi. Kent Bilgi Teknolojileri Direktörü Brian Hawkins.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz