Siber Atak Savunma türleri nelerdir?

0

1. Gelişmiş kimlik avı kitleri

Karanlık ağda siber saldırılarda bulunan yeni kimlik avı kitlerinin sayısı nedeniyle 2020’nin gelişmiş kimlik avı saldırılarıyla tanınacağını tahmin ediyoruz . Bu kitler, yalnızca temel teknik bilgiye sahip kişilerin kendi kimlik avı saldırılarını yönetmelerini sağlar.Kullanılabilir daha fazla araç olduğunda, phishing daha tehlikeli bir saldırı yöntemi haline gelecektir.

2. Uzaktan erişim saldırıları

Uzaktan saldırılar(Bilgisayar,Akıllı telefon,Kamera,Akıllı priz vb.) sayıca artmakta ve daha sofistike hale gelmektedir. Saldırganlar bu tarz uzaktan erişime sahip cihazlarda (IP) kameraları ve ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarını hedef alır, çünkü bu araçların genellikle bağlantı noktalarının harici ağlara veya internete açık olması gerekir.

3. Akıllı telefonlar üzerinden saldırılar

Akıllı telefonlara yapılan en yaygın saldırı vektörlerinden biri güvensiz tarama (phishing, spear phishing, malware) ile ilgilidir. Çevrimiçi dolandırıcılığın % 60’ından fazlası, mobil platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir ve mobil dolandırıcılığın% 80’i mobil web tarayıcıları yerine mobil uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilir.

4. DOS / DDOS Saldırıları

DDOS saldırıları Türkiye’nin gündemini meşgul eden ve yoğun bir şekilde kullanılan saldırı türlerindendir. DDOS yöntemi aslında basit bir siber saldırı biçimi olarak kullanılır.  DDOS (Distributed Denial of Service Attack) saldırıları hedef sistemin genellikle bant genişliğini doldurarak sistemleri veya sunucuları hizmet veremez hale getirmektedir. Bu saldırı türünde de gelen olarak kurumlardan fidye istendiğine şahit olmaktayız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz