Kali linux nedir ve neden kullanılır?

0

Kali Linux, gelişmiş Penetrasyon Test ve Güvenlik Denetimi amaçlayan Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Kali, Penetrasyon Testi, Güvenlik araştırması, Bilgisayar Forensiği ve Tersine Mühendislik gibi çeşitli bilgi güvenliği görevlerine yönelik birkaç yüz araç içermektedir. Kali Linux, önde gelen bir bilgi güvenliği eğitim şirketi olan Offensive Security tarafından geliştirilmekte, finanse edilmekte ve sürdürülmektedir.

Neden Kali Linux?

600’ün üzerinde penetrasyon test aracı içerir: BackTrack Linux sürümlerinin aksine Kali Linux 600’ün üzerinde penetrasyon ve test aracı içermektedir. Eski BackTrack sürümünde çalışmayan veya işlevini yitiren tüm yazılımlar Kali’den arındırılmıştır. Böylece Kali çok daha sade bir işletim sistemi formuna erişmiştir.

Ücretsizdir: Kali Linux tıpkı eski BackTrack Linux gibi tamamen ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Kali’nin gelişiminin ardında yer alan Offensive Security şirketi, Kali için kullanıcıların hiçbir zaman ödeme yapmak zorunda kalmayacaklarını ve Kali’nin hep ücretsiz kalacağı garanti etmektedir.

Açık kaynaklıdır: Kali’nin içerisinde kullanılan kaynak kodlarının tümü, tüm kullanıcılara açıktır. İhtiyaçları doğrultusunda kullanıcılar Kali Linux’u kendilerine göre yapılandırabilirler.

Kişiselleştirilebilirdir: Kali Linux, kullanıcıların isteğine göre tekrardan şekillendirilebilir. İsteyen kullanıcılar Kali Linux’a istediği görünümü kolayca verebilirler.

Çoklu dil ve Türkçe desteğine sahiptir: Başta Türkçe ve İngilizce olmak üzere Kali Linux birçok dili desteklemekte aynı anda çoklu dil desteğiyle kullanılabilmektedir. (multi-language support)

Kapsamlı kablosuz aygıt desteği: Kali Linux’u kullanan kullanıcılar genellikle kablosuz ağ ve kablosuz donanımlara ihtiyaç duymaktadır. Kali, Linux dağıtımları arasında kablosuz donanımlar açısından en yaygın desteği sunan işletim sistemi sürümüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz