CSMA/CD VE CSMA/CA

0

CSMA\CD (Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection / Çarpışma Algılayıcıyla Taşıyıcı Dinleyen Çoklu Erişim) CSMD/CD metodunu temel alan pasif ağ bileşeni olan ve Bus Topolojisi üzerine kurulu olan Hub’u artık kullanmadığımız için, bu metod artık gönümüzde kullanılmıyor. Dünyanın yüzde 99,9’u Switch kullanıyor. Switch’te, Hub’un sahip olmadığı kendi metod yapısı vardır, ve bu yüzden CSMA/CD metoduna ihtiyaç duymaz fakat ben bugün merak edenler için bu konuyu anlatmaya çalışacağım

CSMA/CD bilgisayar ağında bir ağ protokolüdür. Hepimizin bildiği gibi bilgisayar ağlarında birçok bilgisayar aynı taşıyıcı üzerinden bilgi göndermek zorundadır. Bu taşıyıcı elektrik, optik kablo veya WLAN’da frekans olabilir. Birden fazla bilgisayarın aynı anda bilgi göndermek istemesi çakışmaya sebep olacaktır. İşte burada CSMA/CD devreye giriyor.   Bu protokolün görevi ağda herhangi bir çakışmayı denetlemektir. Ancak burada en çok karıştırılan konu denetleme ile önlemedir.CSMA/CD çakışmayı denetler peki CSMA/CA ne işe yarar ? CSMA/CA ise çakışmayı önler. Yani bu iki protokolün görevleri birbirinden farklıdır ve görevleri birbirine karıştırılmamalıdır. Son olarak CSMA/CD kablolu ağlarda kullanılır, OSI modelinin 2. katmanında çalışır ve MAC bölümünde bulunur.

Hub’un nasıl çalıştığını ve CSMA/CD metodunu animasyonlarla inceleyelim.

Tüm istasyonlar sürekli olarak kabloyu dinler (Carrier Sense). İstasyonlar boş veya meşgul bir kabloyu ayırt edebilirler. Eğer kablo üzerinde sinyal yoksa, istasyonun paket göndermesine izin verilir. Bir istasyon paket göndermeden önce, kablonun boş olup olmadığını kontrol eder. Eğer kablo boş ise, istasyon göndermeye başlar.

 İletilen sinyal izlenen sinyalle eşit değilse, bu başka bir istasyonun aynı anda paket gönderdiği anlamına gelir. Her iki sinyal birbirine girer. İletim ortamındaki (kablo) bu olaya Collision adı verilir. Kablo üzerindeki durum sürekli kontrol edilerek bu çarpışma tespit edilebilir (Çarpışma Algılama).

Bir çarpışma tespit edildiğinde, aktarma iptal edilir. İlk önce çarpışma sinyalini algılayan ilk İstasyon, diğer tüm istasyonlara ağın engellendiğini bildirmek için rasgele bir JAM sinyali gönderir. Aktif saatin son iki hanesi(milisaniye) istasyonlara farklı olarak dağıtılır. Rasgele bekleme süresinden sonra, kablonun boş olup olmadığını tekrar kontrol eder. Kablo boş ise, istasyon tekrar gönderir. İşlem, veri çarpışmadan aktarılıncaya kadar tekrarlanır. Derseniz ki, birbirine Paket gönderen her iki istasyon aynı random bekleme süresini almaya devam ederse, ne olur? Bu teorik olarak gerçekleşmez, gerçekleşme ihtimali çok düşüktür yani.  Aksi durumda CSMA/CD, 16 kere tekrarlandıktan sonra, her iki paketde atılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz