En eski tanımıyla pentest test kapsamındaki sistem veya sistemleri ele geçirmeye yönelik test aktivitedir. Pentest “penetration test“ ifadesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı olarak “sızma testi” kullanılır.

Pentester Kime Denir?

Pentest yapan insanlara “Pentester” denmektedir. Pentester bir siyah şapka gibi sistemi zorlar. Sistem açıklarını bulmaya çalışır.

Pentester bir çok bilgiyi bilen bunların başında linux gibi açık kaynak kodları ,programlama bilgisi (python)ve daha fazlasını bilir ve bilmek zorundadır.

Pentest Adımları

Pentest’in ilk adımı bilgi toplama safhasıdır. Hedeflenen ağ hakkında iki ana tür bilgi toplama yöntemi mevcuttur. Bunlardan birincisisi özellikle hedeflenen ağın internete açık olduğu durumlarda çevrim dışı (offline) yöntemdir. Çevrim dışı yöntemde kurumun IP aralıkları ve alan adı kayıtları ilgili bağımsız veritabanlarından sorgulanır, arama motorlarının hedeflenen ağa ilişkin indekslediği bilgiler sorgulanır. Sosyal mühendislik testleri gerçekleştirilecekse bu amaca yönelik bilgiler de sosyal ağ uygulamalarından ve yine arama motorlarından faydalanılarak toplanır. Tam olarak çevrim dışı olmasa da kuruma ilişkin isim kayıtlarının sorgulanması (yani DNS sorguları) aracılığıyla bilgi toplama işlemi de bu yöntemin parçası olarak sayılabilir.

İkinci yöntem çevrim içi (online) bilgi toplama yöntemidir. Bu yöntemde hedeflene ağ üzerindeki sistemler ile iletişim kurulmaya başlanır, dolayısıyla farkedilmeye başlanırsınız. Çevrim içi yapılan sorgular ile canlı sistemler ve bu sistemler üzerinde çalışan servisler daha da netleştirilir.

Bilgi toplama adımından sonra servis ve kullanıcı inceleme (enumeration) adımı başlar. Bu adımda çalışan servislerin arkasındaki teknolojiler, bu teknolojilerin üreticileri ve versiyonları tespit edilir. Ayrıca öntanımlı veya tespit edilebilen servis kullanıcıları da bu adımda belirlenir.

Tespit edilen servisler ile ilgili yayınlanmış açıklıklar açıklık veritabanlarından araştırılır. Web teknolojilerinde ise genellikle özel fonksiyonlar ve servisler ile karşılaşılacağından manuel olarak web teknolojilerine özel açıklıkların incelenmesinde fayda bulunmaktadır.

Servis ve kullanıcı inceleme adımından sonra bilinen veya test sırasında tespit edilen açıklıklar için yayınlanmış olan örnek sömürü kodları (exploit code) ve pentest şirketinin kendi geliştirdiği kodlar değerlendirilir. Daha önce de belirtildiği gibi sömürü kodları sistemin bütünlüğünü bozabileceği için gerekli onay süreci işletilerek denenmelidir.

Parola Denemeleri

Tespit edilen ön tanımlı kullanıcılar için öntanımlı parolalar denenir, öntanımlı ve diğer kullanıcılar için parola kırma saldırısı pentest proje planı dikkate alınarak planlanabilir ve gerçekleştirilebilir. Bu testlerde parola politikaları da dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde hesapların kilitlenmesi operasyonel kesinti ile sonuçlanabilir.

Hedef sistemlere adım atılabildiği durumlarda bir sonraki aşama sistemin tamamen ele geçirilmesi olacaktır. Bu amaçla sisteme eriştikten sonra elde edilen bilgiler değerlendirilir ve sistem üzerinde sömürülebilecek lokal açıklıklar yine açıklık veritabanlarından araştırılır. Bu ek adımlar ile sistem tam olarak ve sistem yöneticisi hakları ile ele geçirilmeye çalışılır.

Sistemlerin ele geçirildiği durumlarda proje planına bağlı olarak ele geçirilen noktalardan diğer sistemlere daha avantajlı saldırılar yapma imkanları değerlendirilebilir.

Son olarak raporlama aşamasında tespit edilen açıklıklar ve bunların giderilme yöntemleri raporlanır. Raporun katma değerinin artırılması amacıyla mimari ve süreçsel açılardan alınması gereken önlemler ve izlenmesi gereken stratejiler de belirtilebilir. Çünkü tespit edilen açıklıklar genellikle bu eksikliklerin semptomları olacaktır.

En Çok Kullanılan Pentest Araçları

Metasploit

Metasploit

2. Burpsuite

Burpsuite

3. Wireshark

Wireshark

4. Acunetix

acunetix

6. Nmap

nmap

7. BeFF

BeEF

8. W3AF

w3af

9. Netsparker

netsparker

10. John the ripper

john the ripper

Bizi İnstagramdan takip etmek için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz