‘Ulusal Siber Güvenlik Yarışması’ Kapsamında Hacker Öğrenciler Aranıyor

0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘Ulusal Siber Güvenlik Yarışması’ düzenliyor. Bilgisayarlarda, güvenlik açığını bulup kötü niyetle kullanmayan 3 öğrenci dizüstü bilgisayarla ödüllendirilecek.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Ulusal Siber Güvenlik Yarışması’na ortaokul ve lise öğrencilerin katılacağı, 81 il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı duyurdu.

Amaç; Siber güvenlik farkındalığı oluşturmak

Türkiye genelinde ortaokul ve liselerde okuyan tüm öğrenciler katılabilecek. Siber güvenlik farkındalığı oluşturma amacıyla böyle bir yarışma düzenlendiğini illere bildiren Bakanlık, 15 Nisan’a kadar öğrencilerin yarışmaya başvurabileceğini okullara bildirdi. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’nde jüri 30 Nisan’da toplanıp, ön eleme yapacak.

Ön elemeyi geçen, Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Merkezi’nde 8-9 Haziran’da Ulusal Siber Güvenlik Yarışması’na katılabilecek. Ulusal hackerlik yarışması sonunda dereceye giren ilk 3 öğrenci, “Beyaz Şapkalı Hacker” unvanı ve diz üstü bilgisayar ödülü verilecek.

Hacker Türleri Nelerdir?

Siyah Şapka Hackerlar
Web sitelerine zarar veren, kredi kartı gibi bilgileri çalan güvenlik ihlalleri yapan, amaçları tamamen zarar vermek olan hackerlara verilen genel addır.


Beyaz Şapka Hackerlar
Siyah şapkaların tam tersi işler yapan hackerlardır.Sistemleri tarar, güvenlik açıklarını bulur.Bilgilerini zarar vermek için değil, zarar verilebilir açıklara sahip sistemlerin güvenlik açıklarını kapatmak için kullanırlar.

Gri Şapkalı Hackerlar
Siyah şapkaların aksine, Gri şapka hackerlar izinsiz girdikleri sisteme zarar vermezler, sisteme giriş yaptıktan sonra sistemdeki güvenlik açıklarını giderirler. Gri şapkaları, Beyazlardan ayıran en büyük fark sistemlere izinsiz giriş yapmalarıdır. Fakat sistemdeki bilgileri kendi amaçları için kullanmazlar ve mümkünse sistemi onarırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz