Usb’ye kalıcı olarak kali linux kurulumu

0

Gerekli Yazılımlar:

  1. Mini Tool Partion FREE (Bölümlendirme yapmak için) indir
  2. Gerekli İso Dosyası indir
  3. Flash Bellek (8 GB, 16 Gb, 32 GB)

Gerekli yazılımlar kurulduysa, kali linux kurulumuna başlayabiliriz.

Rufus programını açıp en üstten USB diskinizi seçin.
Pencerenin altındaki CD ikonuna basıp indirdiğiniz Kali Linux’un ISO dosyasını seçin.
Sürücü özelliklerini aşağıda göründüğü gibi yapın.

Başlat butonuna bastıktan sonra “DD Yansıma modunda yazdır.” seçeneğini seçin ve ok butonuna basın

Rufus’un sorduğu sorulara “Evet” diyip devam edebilirsiniz.

İmaj yazıldıktan sonra Partition Wizard’ı açın. USB diskiniz 3 parçaya ayrılmış olarak gözükecek. Boş kalan bölüme sağ tıklayıp Create’e tıklayın. Böylece USB’nin boşta kalan bölümünü EXT4 formatında biçimlendireceğiz. Daha sonra Kali üzerinde bu bölümü değişikliklerin kayıt edilmesi için ayarlayacağız.

Gelen penceredeki bilgileri aşağıdaki resimdeki şekilde doldurun ve OK butonuna basın.

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ise OK butonuna basınız daha sonra değişiklerin uygulanması için yukarı sol tarafta bulunan “APPLY” butonuna basınız.Bu butona basmazsanız işlemler başlamaz. Formatlanacağına dair bir uyarı gelecektir. “Yes” butonuna tıklayıp devam edin.Boyuta göre bu işlemin süresi değişim gösterebilmektedir.

İşlem bittikten sonra USB’yi takıp bilgisayarınızı USB’den boot edin. Açılışta Kali’nin önyükleyicisi karşınıza gelecek. Gelen menüden “Live USB Persistence” yazan seçeneği seçin.

(NOT: USB Boot ayarlarının nasıl yapıldığına bilgisayar modeliniz üzerinden arama yaparak öğrenebilirsiniz.)

Eğer Açılışta Şifre Sorarsa

Kullanıcı adı:root

Şifre: toor

Ekranın altındaki simgelerden Terminal’i açıp fdisk -l komutu girin. Ekrana gelen yazılarda bağlı olan diskleri göreceksiniz.

Buradan USB’nin içindeki ext4 formatlı oluşturduğumuz bölümü bulmamız gerekiyor. Eğer benim durumumdaki gibi laptop kullanıyorsanız içerisinde bir adet harddisk vardır.

Bu yüzden /dev/sda noktasına bağlı olanlar mevcut harddiskinizdir. Bu yüzden /dev/sda üzerinde işlem yapmayın. Bölümleme yaparken oluşturduğunuz ext4 formatlı bölümün kapasitesini hatırlıyorsanız fdisk -l komutunda ekrana gelen tablodan bulmanız daha kolay olur.

Aynı zamanda USB’de toplamda üç adet bölüm bulunacağı için yine tabloda hemen gözünüze çarpacaktır. Benim durumumda (ve büyük olasılıkla tek harddisk kullananlarda) bu bölüm /dev/sdb3 noktası olacaktır. Bu yüzden aşağıdaki komutları /dev/sdb3 üzerinden yazıyorum. Eğer gerekirse kendinize göre değiştirmelisiniz. Alt kısımda ki kodları sırasıyla uygulayınız.

▪mkdir -p / mnt / my_usb
▪ / mont / dev / sdb3 / mnt / my_usb
▪echo “/ union”> /mnt/my_usb/persistence.conf
▪umount / dev / sdb3

Yapılacak işlemler bunlar. Daha sonra reboot komutu ile sistemi yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken çıkan önyükleyicide “Live USB Persistence” yazanı seçmeyi unutmayın.

Test etmek için yeniden başlattığınızda Masaüstüne sağ tıklayıp bir dosya oluşturun ve tekrar kapatıp açın. Eğer işlemleri doğru yaptıysanız oluşturduğunuz dosyayı tekrar bulabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz