IDS ve IPS Nedir, Nasıl Çalışır?

0

İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri (IDS) ve İzinsiz Giriş Önleme Sistemleri (IPS) farkları nelerdir? Nasıl çalışır? Ağ altyapısının her iki parçasıdır. IDS / IPS, ağ paketlerini bilinen siber saldırıimzalarını içeren bir siber tehdit veritabanıyla karşılaştırır – ve eşleşen tüm paketleri işaretler.

Aralarındaki temel fark, IDS’nin bir izleme sistemi, IPS ise bir kontrol sistemidir.

IDS, ağ paketlerini hiçbir şekilde değiştirmez, IPS ise paketin, içeriğin IP adreslerine göre trafiğini önleme biçimine göre paketin içeriğine dayalı olarak teslim edilmesini önler.

  • Saldırı Tespit Sistemleri (IDS): Saldırganların ağınızdan veri sızması veya çalması için bilinen bir siber tehdit kullandığını belirten işaretler için ağ trafiğini analiz edin ve izleyin. IDS sistemleri, güvenlik politikası ihlalleri, kötü amaçlı yazılımlar ve bağlantı noktası tarayıcıları gibi çeşitli davranış türlerini tespit etmek için mevcut ağ etkinliğini bilinen bir tehdit veritabanıyla karşılaştırır.
  • İzinsiz Girişi Önleme Sistemleri (IPS): Ağın güvenlik duvarıyla aynı alanda, dış dünya ile iç ağ arasında yaşar. IPS , bu paket bilinen bir güvenlik tehdidi oluşturuyorsa, güvenlik profiline dayalı ağ trafiğini proaktif olarak reddeder .

Birçok IDS / IPS satıcısı, bu iki benzer sistemin işlevselliğini tek bir ünitede birleştiren birleşik Tehdit Yönetimi (UTM) teknolojisi oluşturmak için güvenlik duvarlarıyla daha yeni IPS sistemlerini entegre etti. Bazı sistemler, bir birimde hem IDS hem de IPS işlevselliği sağlar.

IDS ve IPS Arasındaki Farklar

Her iki IDS / IPS, ağ paketlerini okur ve içeriği, bilinen tehditlerin bir veritabanıyla karşılaştırır. Aralarındaki temel fark, daha sonra olanlar. IDS, kendi başlarına hareket etmeyen algılama ve izleme araçlarıdır. IPS, kuralları temel alan bir paketi kabul eden veya reddeden bir kontrol sistemidir.

IDS, sonuçlara bakmak için bir insan veya başka bir sistemi gerektirir ve daha sonra hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini belirler; bu, her gün üretilen ağ trafiğinin miktarına bağlı olarak tam zamanlı bir iş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz