Avustralya’da bir üniversiteden 19 yıl boyunca veri sızdırıldı

0

Siber korsanların Avustralya’daki Australian National University ‘den 19 yıl boyunca veri çaldığı ortaya çıktı. Siber güvenlik uzmanlarının edindiği bilgiye göre, çalınan bilgiler tahmini olarak 200 bin kişiyi kapsıyor ve isim, adres, telefon numaraları, banka hesap dökümleri, pasaport bilgileri gibi önemli kişisel verileri içeriyor.

ESET’in edindiği bilgiye göre, bu sızıntı Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin 2018’den beri yaşadığı ikinci büyük veri sızıntısı olarak kayıtlara geçti. Ancak sızıntının bu denli uzun yıllardır devam ettiğinin anlaşılması büyük etki yarattı.

Konuyla ilgili açıklama üniversiteden geldi. Avustralya Ulusal Üniversitesi (Australian National University – ANU) Rektör Yardımcısı Brian Schmidt, şu bilgileri paylaştı: “Çalışanların, öğrencilerin ve misafirlerin kişisel bilgilerini kapsayan ve 19 yıl öncesine kadar uzanan oldukça büyük miktarlarda kişisel veriye yetkisiz kişiler tarafından erişildiğine inanıyoruz.”

çalınan bilgiler arasında adresler, doğum tarihleri, telefon numaraları, kişisel e-posta adresleri, acil durum iletişim bilgileri, vergi numaraları, bordro bilgileri, banka hesap dökümleri ve pasaport bilgileri gibi pek çok veriyi içerdiği gelen bilgiler arasında.

Bazı verilerin sızmadığı belirtildi

Kredi kartı bilgileri, hastane kayıtları, araştırma verileri ve fikri mülkiyet bilgileri gibi diğer bilgilere ise erişilemediği belirtildi. ANU, Avustralya devlet güvenlik ajansları ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte yürütülen araştırmaları sürdürüyor.

Schmidt, veri sızıntısının bu yılın Mayıs ayında keşfedildiğini söyledi. Üniversite, sızıntıdan etkilenen kişiler için bir rehber hazırladı. Bu rehberdeki tavsiyeler özetle üç bölüme ayrılıyor: ANU parolanızı değiştirin, hiçbir platformda yeniden kullanmayın ve veri ihlalinin ardından gelebilecek şüpheli e-postalara karşı dikkatli olun.

Bu arada, veri sızıntısının arkasında kim olduğuyla ilgili henüz bir bilgi yok. Üniversite tarafından yapılan açıklamada, “Bağlantı kurmak zor, bu nedenle saldırıyı bir grupla ilişkilendiremiyoruz” denildi.

Sistem iyileştirilmesi yapılırken fark edildi

Üniversite, daha öncede bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı. Daha önceki olay sonrasında yapılan güvenlik iyileştirmeleri sayesinde yeni bir saldırı tespit ettiğini belirtti. “Geçen yıl bildirilen olayın ardından verilerimizi daha iyi korumak için sistemlerimizde bir dizi yükseltme yaptık. Bu yenilikler olmasaydı, bu olayı tespit edemezdik ”dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz