Google Chrome kullananlar dikkat! kritik güvenlik açığı

0

Dünyadan en sık kullanılan web tarayıcılarından biri olan Chrome’da kritik güvenlik zaafiyeti bulundu.

Tespit edilen iki güvenlik açığı, Windows, macOS ve Linux kullanıcılarının tümünü etkiliyor. Bu durum milyarlarca bilgisayarın tehlikede olduğunu gösteriyor.

 Google Chrome, ortaya çıkan yeni güvenlik açığı ile kullanıcılarını korkutarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Chrome 78.0.3904.87 güncellemesinin yaparak iki açığın yamalanmasını sağlasa da kapattığı açıklıklardan birinin saldırganlar tarafından aktif şekilde istismar edildiği bildirildi. 0-Day isimli hata ile cihazlar, bilgisayar korsanları için açık hedef haline geldi. Chrome da CVE-2019-13720 açıklığı ses bileşenleri kısmında, diğer açıklık olan CVE-2019-13721’nin de PDFium kütüphanesinde yer aldığı öğrenildi.

Keşfedilen iki açık da RAM üzerinde yazılımsal modifikasyonlara neden olarak işletim sistemi üzerinde yüksek yetkiler ile komut çalıştırılmasına neden oluyor.

Siber güvenlik firması Kaspersky‘nin ortaya çıkardığı ses bileşeninin istismar edildiği güvenlik açığı ilk olarak Güney Kore’nin popüler haber sitesinde bulundu.zira wep sitesini ziyaret eden kullanıcının bilgisayarı hacklenebilir hale geliyor.

Kaspersky Güvenlik Ekibi’nin durumu Google’a bildirmesinin ardından gelen hızlı bir yama ile iki kritik açık kapatıldı.

saldırının arkasında kimlerin olduğu şuanlık bilinmiyor.

Eğer Chrome kullanıcısı iseniz güncellemenin yapıldığından emin olmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz