Android’in CamScanner Uygulamasında Zararlı Yazılım bulundu

0

Android kullanıcıları arasında 100 milyondan fazla indirilen CamScanner isimli uygulamada zararlı bir yazılım olduğu tespit edildi. Uygulamanın reklam kütüphanesi içerisinde yer aldığı belirtilen zararlı yazılımın aktif olarak cihazlara zarar vermediği ancak cihazlara zarar verebilecek yazılımın indirilmesine aracı olduğu ifade edildi.

Son günlerde Android mağazasında zararlı yazılım içeren uygulamaların arttığı gözlemlendi. Google her ne kadar Play Protect koruması ile uygulamaları kontrolden geçirse de çeşitli yollar ile zararlı yazılımlar Play Store’da yerini alıyor. 

Kaspersky Lab güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen sorun, birçok CamScanner kullanıcısının şüpheli davranışları tespit etmesi ve son birkaç ay içerisinde Google Play Store’da olumsuz eleştiriler yayınlaması üzerine ortaya çıktı.

Golovin ve Kivva, CamScanner geliştiricilerinin uygulamalarında bulunan zararlı yazılımdan haberdar olmadığını belirtti ancak uygulamanın Google Play Store incelemelerinde kullanıcıların bu sorunu birçok kez belirttiği ortaya çıktı.

CamScanner uygulamasının ücretli sürümünün 3. taraf reklam kütüphanesini ve buna bağlı olarak kötü amaçlı bir modül içermediğini, Google Play Store’da hala mevcut olduğunu belirtmek gerekir.

Kaspersky yetkilileri konuya ilişkin şu açıklmalarda bulundu: “Uygulamayı analiz ettikten sonra reklam kütüphanesinin zararlı yazılımlara sahip olduğunu gördük. Daha öncesinde benzer bir modül Çinli akıllı telefonlarda önceden yüklü bir şekilde bulunabiliyordu. Bu uygulamada bu zararlı yazılımın bulunma sebebi olarak geliştiricilerin ilkesiz bir reklam verenle anlaşması olduğunu düşünüyoruz.

Uzmanlar Uyarıyor

CamScanner uygulaması dünya genelinde 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş son derece popüler bir Android uygulaması. Uzmanlar kullanıcıları uygulamayı silmeleri yönünde uyarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz