ABD’den İran’ın Petrol Tankerlerine Saldırı

0

ABD tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırı, İran’ın petrol tankerlerini hedef alma kabiliyetine zarar verdi. New York Times’ın haberine göre Haziran ayında İran’a yönelik gerçekleştirilen gizli bir siber saldırı, İran’ın paramiliter güçleri tarafından, petrol tankerlerine yönelik saldırıları planlamak için kullanılan kritik veri tabanını sildi ve Tahran’ın İran Körfezi’ndeki nakliye trafiğini gizlice hedefleme kabiliyetini en azından geçici bir süreliğine azalttı.

Siber saldırıda hedef alınan veri tabanı Tahran’a hangi tankeri nasıl hedef alacağını seçmesinde yardımcı oluyordu. Tahran’ın kendi gemilerinden birinin alıkonulmasına misilleme olarak bir İngiliz tankerini ele geçirmesine rağmen 20 Haziran’daki siber saldırıdan bu yana hiç bir tanker belirgin gizli bir saldırı ile hedef alınmadı.

Kaybedilen veriler kurtarılamadı

Habere göre yetkililer, 20 Haziran’da düzenlenen siber saldırıların etkileri geçici olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen beklenenden uzun sürdüğünü belirterek, İran’ın hala kritik iletişim sistemlerini düzeltmeye çalıştığını ve saldırıda kaybedilen verileri kurtaramadığını iddia etti.

Yetkililer, iki ülke arasındaki savaşta siber saldırıların belirleyici olduğunu söylerken, bu saldırının, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın Hürmüz Boğazı’nda ABD’ye ait insansız bir hava aracını (İHA) düşürmesi sonrasında İran’a yönelik hava saldırısını iptal etmesinin ardından gerçekleştiğine dikkat çekti.

Söz konusu yetkililer, İran Devrim Muhafızları’na bağlı istihbarat grubunun hedef alınmasının, İran’ın ABD’ye karşı gizli saldırılar başlatma yeteneğini de azalttığını öne sürdü

Yetkililere göre, askeri ve istihbarat teşkilatları bir siber operasyonun maliyetini ve saldırılara müteakip oluşabilecek bilgi kaybı risklerini her zaman göz önünde bulunduruyorlar. İstihbarat yetkilileri uzun zamandır bazı siber operasyonlardan şüphelenmekte ancak elde edilecek faydanın oluşacak maliyete değmeyeceğini düşündüklerinden harekete geçmiyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz